środa, 2 lipca 2014

Spotkanie z Nimfą | FOTO


Nimfy („nimfa” z gr. „dziewczyna”) są to zawsze młode, śmiertelne, lecz długowieczne boginki. Istoty te cechuje wrażliwość, delikatność, czystość i niewinność. Kochają życie w każdej postaci. W starożytnej Grecji i Rzymie poświęcone im były wszystkie źródełka. Uważane za boginie wody i zdrowia, mogą podarować człowiekowi dar widzenia przyszłości, czasem same nawet dar takowy posiadają. Bardzo lubią wszystko, co piękne i to dzięki nim brzegi rzek i potoków są ukwiecone i cieszą oko.


Mieszkają albo w wodzie, albo w jaskiniach, gdzie tkają wzorzyste materiały. Oprócz tego uczą pasterzy śpiewu i sadzą kwiaty na zapomnianych grobach. Za czasów olimpijskich bogów stanowiły ich orszak, m.in. Artemidy, Afrodyty, Ateny, Dionizosa itd. Pełniły też funkcje opiekunek: wychowały Zeusa i Dionizosa, były też towarzyszkami zabaw Persefony. Dość często zostawały kochankami bogów (zwłaszcza Zeusa) i rodziły im dzieci. Jedna z nimf, Amfitryta, wyszła nawet za mąż najwyższego boga wód Posejdona. Częściej jednak nimfy darzą uczuciem ludzi i z nimi pragną pozostać; jeszcze za czasów starożytnych znane były takie przypadki (np. Orfeusz i Eurydyka).
 

Nimfy czasami porównywane są do słowiańskich rusałek, ale jest to błąd, bo jedyne podobieństwo między nimi to płeć i to, że są bóstwami wodnymi. Słowianie również mają swoje nimfy (np. Goplana), chociaż różnią się one nieco od krewniaczek z Grecji i Rzymu. Przede wszystkim temperamentem; mają też nieco inne zadania, bardziej pasujące do naszych warunków (np. nie tkają).


[źródło: http://spis-i-opis-istot-fantastycznych.bloog.pl/]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz